Muzeum Jana Kasprowicza mieści się w zabytkowej willi przy ul. Harenda 12A, na zboczach Gubałówki. Willa wybudowana została w roku 1920 przez Jana Fudalego Klusia z przeznaczeniem na pensjonat. Od niego budynek zakupiła angielska malarka Winifred Cooper, która z kolei w 1923 roku odsprzedała go Kasprowiczowi. Poeta niezbyt długo cieszył się z posiadanego budynku, gdyż zmarł trzy lata później. Kasprowicz bardzo aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym i towarzyskim Zakopanego odwiedzając miejscowe kawiarnie i spotykając się w nich m.in. z Żeromskim, Staffem czy Witkacym.
Willa przy Harendzie ma układ typowy dla góralskiej chaty. Na wejściu znajduje się sień, dalej na lewo izba czarna (salonik), a na prawo izba biała (sypialnia). Poza tym w domu mieszczą się jeszcze: gabinet, biblioteka, kuchnia i użytkowe poddasze. Z inicjatywy wdowy po pisarzu, Marii Kasprowicz, oraz Leopolda Staffa i Kornela Makuszyńskiego w 1933 roku, nieopodal domu, powstało granitowe mauzoleum, do którego przeniesiono prochy poety. Powstanie muzeum w Willi w roku 1950 również było pomysłem żony Kasprowicza. W 1964 roku przy Muzeum powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które funkcjonuje po dzień dzisiejszy, organizując wieczorki poetyckie, odczyty utworów Kasprowicza czy też spotkania poświęcone twórczości zmarłego pisarza.
W Muzeum oglądać można całą zachowaną spuściznę literacką po Kasprowiczu (niestety jest tego niewiele, gdyż po śmierci poety wszystkie jego księgozbiory zostały przekazane do Poznania, gdzie prawie całkowicie spłonęły w pożarze), obrazy (autorstwa m.in. Witkacego), fotografie, rzeźby i pamiątki rodzinne. Na piętrze willi do obejrzenia udostępniona została galeria obrazów Władysława Jarockiego, zięcia Kasprowicza.
Muzeum zwiedzać można w okresie 1 maja – 30 października od wtorku do piątku w godz. 9:00 – 16:00, a w soboty i niedziele w godz. 10:00-15:00. Natomiast od 1 listopada do 30 kwietnia od wtorku do niedzieli w godz.10:15-15:15. W poniedziałki, w święta kościelne oraz państwowe Muzeum jest nieczynne. Natomiast galeria Władysława Jarockiego czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 10:15 – 15:15.
Bilety normalne kosztują 9.5 zł., z kolei ulgowe i rodzinne (min. 3 osoby) to koszt 7 zł. Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 18 206 84 26.