Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej jest najstarszym, zbudowanym z drewna, obiektem sakralnym w Zakopanem. Wzniesiono go w roku 1847 i zlokalizowano przy ul. Kościeliskiej. Jest on całkowicie wykonany z drewna modrzewiowego i z początku nosił wezwanie św. Klemensa. Wybudowali go góralscy rzemieślnicy, a ufundowała go Klementyna ze Sławińskich Homolacz, ówczesna właścicielka zakopiańskich dóbr. W roku 1930 kościół zmienił patrona i od tej pory patronuje mu Matka Boża Częstochowska. Z kolei w latach 50. XIX wieku świątynia została powiększona o charakterystyczną wieżyczkę.
Ołtarz główny oraz ołtarze boczne są dziełem ludowego rzeźbiarza Wojciecha Wawryncoka. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Wnętrze świątyni ozdabiają liczne malowidła oraz droga krzyżowa malowana na szkle.
Kościół należy do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, a tuż za nią znajduje się wejście do cmentarza na Pęksowym Brzysku, gdzie pochowani są znani ludzie kultury i sztuki związani z Zakopanem.
W każdą niedziele odbywają się tutaj msze święte o godz. 8:30, 10:00 i 18:00, a w dni powszednie o godz. 8:00.
Ciekawostką jest fakt, iż każdego roku, dnia 7. stycznia przez duchownego z Krakowa odprawiane jest tutaj prawosławne nabożeństwo bożonarodzeniowe.