Kaplica Najświętszego Serca Jezusa nosi potoczną nazwę „kaplicy na Jaszczurówce”, gdyż niegdyś bardzo licznie występowały tutaj salamandry plamiste, zwane przez górali „jaszczurami”. Obiekt ten zaprojektowany został przez Stanisława Ignacego Witkiewicza, a wybudowano go w latach 1904-1906. Przy jego budowie pracowali miejscowi cieśle, stolarze i rzeźbiarze. Jest to typowy przykład stylu zakopiańskiego, w którym drewniany budynek ze strzelistym dachem wznosi się na kamiennej podmurówce.
Kaplica na Jaszczurówce posiada ołtarz główny (przypominający swoją konstrukcją góralską chatę) oraz dwa ołtarze boczne (Matki Bożej i Św. Józefa). Na uwagę zasługują, znajdujące się tutaj po obu stronach ołtarza głównego, witraże autorstwa Witkiewicza. Przedstawiają one Matkę Bożą Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy. Całość jest bogato rzeźbiona i ozdobiona.
W roku 1984 kaplicę pod swoją opiekę wzięli księża Mariani z parafii w Cyrhli. W jej podziemiach cyklicznie organizują wystawy sztuki ludowej. Kaplica znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.